П`ятниця, 09.06.2023, 05:14
Вітаю Вас Гість | RSS

КЗ "Глухівська центральна районна бібліотека"

Меню сайту
Категорії розділу
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу

Каталог файлів

Головна » Файли » Мої файли

Досвід Дунаєць
11.05.2011, 16:27

     Молодь – особлива категорія користувачів бібліотеки.  Робота з нею має свою специфіку і традиції. Зав. Дунаєцькою бібліотекою-філією Антоніна Петрівна Куліш у співпраці з сільською Радою, школою, Будинком культури, спеціалістом по роботі з молоддю, спонсорами, іншими службами на селі  проводить змістовну роботу з  користувачами . Бібліотека є центром спілкування сільської громади.

    Бібліотека працює  за державними , обласними, районними програмами, які відображають участь молоді в соціально-економічному, політичному, культурному житті України, Сумщини, Глухівщини. Робота з молоддю планується згідно з районною комплексною програмою ’’Молодь на 2006-2010 роки’’, програмою ’’Про організацію роботи з обдарованою молоддю району на 2003-2007р.р..’’

     Діяльність бібліотеки пов’язана із справжніми інтересами користувачів юнацького віку, задоволення їхніх запитів, потреб у спілкуванні, розвитком читацької ініціативи та потягом до творчості.

     З метою забезпечення комплексного підходу визначено три основних аспекти діяльності роботи з молоддю:

-  інформаційна – ознайомлення із культурними цінностями, надбанням, творчим доробком і постатями діячів, традиціями, обрядами різних епох і народів, творчістю письменників і поетів;

-  виховна робота – формування естетичних ідеалів, критеріїв краси естетичного сприйняття дійсності, а відтак – духовного збагачення молоді;

-  реалізація творчих здібностей талановитої молоді.

     Дунаєцька бібліотека-філія обслуговую 750 користувачів. Із них – 132 дитини, 66 – користувачі юнацького віку.

     Фундаментальною основою бібліотеки є фонд, який на сьогоднішній день налічує 10621 примірників літератури з різних галузей, довідковий апарат: енциклопедії, словники, довідники. До послуг користувачів організовані книжкові виставки, які відповідають сьогоденню. Це і  ’’Книга – друг і порадник’’,  ’’Вклонися моя Україно, цим людям великим і скромним’’,    ’’Вклонися моя Україно, цим людям великим і скромним’’, ’’Не розлюблю тебе ніяк,  моя вишнева Україно!’’, ’’Розколоте небо’’, ’’Край де ти живеш – Сумщина ясночола’’.

     Цінним надбанням для молоді є такі видання: довідкові, сучасні енциклопедичні видання, та літературознавчі матеріали на допомогу вивченню шкільної програми.                                                             1

     Щорічно передплачується  до 15 назв молодіжних газет і журналів. Зацікавлення у відвідувачів викликають періодичні видання ’’Юний натураліст’’ , ’’Команда’’, ’’Добрые советы’’, ’’Мой спорт’’, ’’Порадниця’’, ’’Мир семьи’’,  ’’Дім. Сад. Город’’ та інші.    

     Молоді на селі не вистачає можливостей проявити та реалізувати свої здібності, тому і йдуть вони до

 бібліотеки – де завжди затишно і цікаво і де всіх зустрічає усміхнена і привітна Антоніна Петрівна.

        Бібліотека покликана створити умови не тільки для задоволення запитів користувачів, а й умови для їх самореалізації, спілкування, проведення дозвілля. Це покликані зробити молодіжні клуби за інтересами які плідно працюють вже не один рік при Дунаєцькій бібліотеці. А свідчення тому є те, що Антоніна Петрівна приймала участь в обласному огляді-конкурсі ’’Краща сільська бібліотека’’ і у номінації ’’Кращий читацький клуб, любительське об’єднання’’ за змістовну роботу  літературно-мистецької студії ’’Натхнення’’ та клубів за інтересами ’’Вікторія», ’’Тато, мама і я – читацька сім’я’’ нагороджена дипломом переможця та грамотою обласного управління культури, пам’ятним подарунком.

      В Дунаєцькій бібліотеці-філії проведення масового заходу з молоддю пов’язане із популяризацією краєзнавчої літератури. Цю ідею Антоніна Петрівна реалізує через краєзнавчі читання ’’Скарбниця талантів землі Дунаєцької’’. Кожне читання присвячене окремій людині, який своєю творчістю прославив край. Серед проведених читань ’’Поетична стежка’’,  ’’Книга запрошує на зустріч’’.

         Такі читання цікаві тим, що участь у них беруть  самі автори. Це І. Печений, Г.М.Довгополий та інші. В ході читань присутні знайомляться з творами та віршами авторів.

      В філії також організовано краєзнавчий куточок, де молодь знайомиться з історією села, його славними традиціями, тут розміщені предмети побуту, вбрання.

 Багато хто з користувачів юнацького віку займається улюбленою справою, індивідуально або з ровесниками відвідує  клуби за інтересами. Учасником клубу  є наставник молоді, почесний житель села Красовський Володимир Іванович. Він допомагає дітям виявити свої таланти, віднайти добрих наставників, знайти однолітків-однодумців, дати змогу показати свою творчість перед односельцями, прийняти участь в конкурсах, тому і девізом студії є такі слова: ’’Талант дарують людям’’.

     Учасники студії, а їх 27, пишуть вірші, малюють, а також знайомляться з новими поетичними та мистецькими надбаннями  рідного краю, організовують тематичні виставки своїх малюнків ’’Світ природи в літературі’’,  ’’Казкові герої’’ та інші.

     Засідання студії різноманітні. Презентація книги Г.Довгополого

                                                                                                                     

 ’’Хай книга ця початком лише буде’’, літературні вечори, зустрічі з місцевими поетами ’’В моїм серці Україна’’, поетичні бенефіси юних поетів-початківців, художників, виставки їх робіт. ’’Скарбниця талантів’’ таку назву мала зустріч з місцевим художником Красовським В.І.

     Активним учасником студії є обдарована дитина-інвалід Євген Кузнець – вихованець студії образотворчого мистецтва. Він є переможцем обласного фестивалю ’’Повір у себе і в тебе повірять інші’’, а також на обласному фестивалі ’’Мир дітям планети Земля’’ він став переможцем у номінації ’’Художня творчість дітей’’. На одному з засідань студії Євген представляв свою виставку творів під назвою ’’Творчість не має меж’’. Клуби за інтересами мають позитивний вплив на формування творчих здібностей юнацтва, сприяють утвердженню в молодої людини життєвих, моральних принципів, поетичних смаків, обізнаності.

     Літературно-мистецька студія ’’Натхнення’’ це своєрідний вогник спілкування, який не згасає. Тут молоді люди не тільки зустрічаються, спілкуються, переймають досвід, але й мають можливість творчої самореалізації. Бо саме тут обдарована молодь виставляє на суд своїх ровесників, наставників творіння своїх рук – малюнки, вишивки. Так дебютували свої виставки  Мальченко Аня, Павленко Аня, Горкун Аліна та інші.

     Зазвичай на масові заходи, відкриття виставок запрошується преса,  а користувачі та жителі села залишають свої  незабутні враження  від почутого і побаченого в ’’Книзі відгуків’’.

     Клуб ’’Вікторія’’ організований в 2003 році. Членом цього клубу може стати кожний, хто любить змістовно відпочити, а об’єднує їх любов до книги, читання, бажання спілкуватися, вміння творчо відпочити, реалізувати свої захоплення, тобто потреба задовольнити свої особисті інтереси і принести людям радість.

     Маючи об’єктивну інформацію про стан читання молоді, її інтереси і запити, орієнтації у дозвілевій сфері, Антоніна Петрівна використовує її у роботі з молоддю. Оформлений інформаційний куточок для юнаків де молодь знайомиться з новинками літератури, виданнями які допоможуть у навчанні. Надаються інформаційно-консультативні послуги. Користувач може отримати інформацію-запрошення про проведення масового заходу в бібліотеці, засідань клубів за інтересами, послуги бібліотеки, цікаву інформацію про події в світі, постійно діє активна форма масової інформації популяризації літератури – це інформаційна виставка ’’На хвилинку зупинись, на новинку подивись’’. В систематичному каталозі  відкриті актуальні рубрики ’’Здібні обдаровані діти’’, ’’Молодь і право. Молодіжні організації’.

      Творча молодь – особлива категорія користувачів бібліотеки, має свою специфіку і традиції. В творчій співдружності  всіх сфер села  проводяться  районні масові заходи. З ініціативи Антоніни Петрівни започатковано проведення дня села, козацькі забави, дня сім’ї, дня матері, супер мама та інші.

     В цей день відбуваються змагання, організовуються виставки декоративно-ужиткового мистецтва, вшановуються і нагороджуються кращі люди села, молоді сім’ї, старожили, ювіляри. Такі заходи є своєрідною рекламою і налагодженням партнерських  стосунків. Сценарії до масових заходів розробляє Антоніна Петрівна. Успішне проведення  їх дозволяє бачити жителям роботу бібліотеки у житті села, закріпити у свідомості людей її позитивний імідж.

     А зовсім недавно Антоніна Петрівна  приймала участь в акції ’’Ось така родиночка у нашого ’’Барвіночка’’ (на честь 80-ти річчя  журналу’’Барвінок’’), Учасниця клубу Скоропад Юля з мамою  вишивала рушничок ’’Барвінка родина  - вся Україна’’, доречі  фотографія його розміщена в журналі. Другий тур мав назву ’’Портрет читача’’. Намальовані свої портрети юні читачі теж відіслали в редакцію. За участь в акції юні барвінчата одержали вітального листа і подарунок – книгу О.Пекун ’’Острів балакунів’’.                                                                                                             

     В організації дозвілля юнацтва, розвитку потягу молоді до творчості суттєве місце посідає популяризація літератури з краєзнавства, історичної тематики.

     В філії організовані змістовні і актуальні  книжкові виставки-події, виставки-знайомства, виставки-поради, виставки-хроніки, вшанування, календарі, подорожі та інші форми виставкової роботи з якими з цікавістю знайомляться користувачі, будять уяву, спонукають молодь до творчості. Зацікавлений користувач може отримати не тільки необхідну інформацію, але й кваліфіковану  консультацію бібліотекаря.

     Дунаєцька бібліотека-філія практикує проведення творчих звітів перед населенням у формі яскравих заходів, що сприяють визначенню пріоритетів подальшої співпраці з користувачами та органами місцевого самоврядування. Бібліотека використовує стендові звіти, на яких презентується робота. Такі стенди як ’’Земляки - наша гордість’’, ’’Спортивне життя села’’, ’’Ветерани Афганської війни’’, ’’Вони були в Чорнобилі’’ та інші. Стенди виставлені в бібліотеці є особливою формою інформаційної реклами.   

     Бібліотека – це центр не лише задоволення інформаційних потреб у сфері навчання чи дозвілля, а й потреб, пов’язаних з розкриттям творчих обдарувань. Цьому сприяють конкурсно-розважальні програми,  ’’Це моя Україна, це моя Батьківщина, що як мама і тато одна (до Дня Соборності України), ’’А нумо дівчата’’, музичні конкурси.

      На вечорах-вшанування, які проводить Антоніна Петрівна обов’язково організована тематична книжково-ілюстраційна виставка, виставка робіт учасників, або оформлена тематична папка. На вечір вшанування воїні-афганців зібралося все село. Тематична папка ’’Мені ще досі сниться Афган’’ – це історія про учасників бойових дій на території Афганістану. Найболючішою сторінкою цієї папки є сторінка ’Вони не повернулися з війни’’ – де розміщені  листи  солдатів додому з гарячих місць, ще живих героїв. Традицією стало проведення свята вшанування спортсменів села, вшанування учасників – ліквідаторів на Чорнобильські АЕС, їм присвячений урок мужності ’’І вічний біль, і вічний смуток’’. Цій темі  присвячена презентація книги Г.П.Галагуцького та В.І. Пістренка ’’Долі, обпалені атомом’’, ведучою вечора була завідуюча філією Антоніна Петрівна, вона розповіла про ліквідаторів ,які проживають у селі.  Ще  був представлений альбом про учасників-земляків, ліквідаторів цієї незгойної рани. 

     Антоніна Петрівна постійно перебуває у творчому пошуку, прагне створити умови для самореалізації молодих користувачів, спілкування, повноцінного проведення дозвілля.

     Гостями бібліотеки на зустрічі з молоддю були – Пістренко В.І., Галагуцький Г.П., Куліш А.М. та інші.

     Єфективними в роботі є і такі інноваційні форми – години живопису, години цікавих повідомлень, хронологічні ігри, ігри-подорожі, літературні сенсації  Проведення заходів у бібліотеці проходять на високому професійному рівні тому, що їх проводить здібна закохана в свою справу, авторитетна людина села Антоніна Петрівна.

     Ставлення користувачів до бібліотеки як до інформаційного центру значно змінило її імідж. Бібліотека – це і своєрідний сільський довідковий центр і місце психологічної реабілітації. Тому йдуть до бібліотеки безробітні і бізнесмени, школярі й пенсіонери, йдуть не тільки за книгою, але з надією на отримання необхідної інформації, а ще частіше – просто по допомогу та психологічну підтримку.

     Бібліотека відчуває розуміння значення своєї діяльності в роботі з молоддю і її відповідність потребам людям, і можна говорити, що нею обрано вірний шлях до успіху.

Категорія: Мої файли | Додав: Vlad
Переглядів: 2601 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 4.0/2
Всього коментарів: 0
Пошук
Друзі сайту